47 % elektřiny v EU loni pocházelo z obnovitelných zdrojů

27.03.2025

Evropská unie v roce 2024 dosáhla významného pokroku v přechodu na čistší zdroje energie. Skoro polovina (47 %) veškeré elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů, což je dobrá zpráva pro naši planetu. Snižuje se totiž závislost na fosilních palivech, která znečišťují ovzduší a přispívají ke klimatickým změnám.

Kdo je v čele a kdo zaostává?

  • Dánsko: Tato země je lídrem v produkci obnovitelné energie, s téměř 90 % elektřiny pocházející z větrných elektráren.
  • Portugalsko: Hned za Dánskem, s velkým podílem energie z větru a vody.
  • Chorvatsko: Také se zaměřuje na vodní elektrárny.
  • Česká republika: Bohužel, jsme na chvostu žebříčku. Máme jeden z nejnižších podílů obnovitelné energie v EU.

    Přechod na obnovitelné zdroje energie je důležitý z několika důvodů. Obnovitelné zdroje jsou čistší a šetrnější k životnímu prostředí, snižují závislost na dovozu fosilních paliv a podporují ekonomický rozvoj vytvářením nových pracovních míst a inovacemi.

    V roce 2024 došlo ke snížení dovozu energie do EU, zejména ropy a zemního plynu. Hlavními dodavateli energie pro EU jsou nyní Spojené státy a Norsko.

    EU si stanovila ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2030 podílu obnovitelné energie ve výši 42,5 %, s dodatečným úsilím o dosažení 45 %. K dosažení tohoto cíle bude zapotřebí značných investic do nových technologií a infrastruktury. Je také potřeba překonat odpor vůči změnám a urychlit proces zavádění obnovitelných zdrojů.

    V Evropě se nejvíce využívá větrná, vodní a solární energie. Větrné elektrárny vyrábějí elektřinu z větru, vodní elektrárny využívají sílu tekoucí vody a solární panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu.

    Postupný přechod na obnovitelné zdroje energie může vést k nižším cenám elektřiny v dlouhodobém horizontu. Vzniknou nová pracovní místa v odvětví obnovitelné energie a zlepší se kvalita ovzduší a sníží se negativní dopady klimatických změn.

    Evropa se snaží být zelenější a energeticky nezávislejší. I když některé země jsou v tomto ohledu napřed, všechny členské státy EU se snaží přispět k dosažení společných cílů.