Komora obnovitelných zdrojů energie (OZE) dlouhodobě kritizuje vládu za nedostatečnou a nekoordinovanou podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie v České republice. Podle komory je rozvoj OZE v tuzemsku značně nevyvážený, přičemž dominantní roli hraje fotovoltaika, zatímco ostatní zdroje, jako například větrná energie, biomasa či bioplyn, výrazně zaostávají. Tato situace je přitom v rozporu s evropskými trendy a cíli, které Českou republiku zavazují k postupnému přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a snižování závislosti na fosilních palivech.
Zástupci Komory OZE opakovaně upozorňují na fakt, že v posledních letech zaznamenala nejvýraznější rozvoj právě fotovoltaika. Instalace solárních panelů na střechách rodinných domů i průmyslových objektů se stala poměrně běžnou záležitostí a celkový výkon fotovoltaických elektráren v České republice neustále roste. Tento pozitivní trend je však podle komory spíše výjimkou než pravidlem.
Ostatní obnovitelné zdroje energie totiž čelí řadě překážek, které jejich rozvoj brzdí. Větrná energie, která má v České republice značný potenciál, se rozvíjí jen velmi pomalu. Důvodem jsou komplikované povolovací procesy, odpor některých obcí a nedostatečná podpora ze strany státu. Biomasa a bioplyn, které by mohly hrát významnou roli v energetickém využití odpadu a zemědělské produkce, zase narážejí na nejasné legislativní podmínky a nedostatek finančních pobídek.
Komora OZE kritizuje státní energetickou politiku za její nekoncepčnost a upřednostňování fosilních paliv. Vláda se podle komory příliš spoléhá na plyn jakožto přechodný zdroj energie a nedostatečně investuje do rozvoje obnovitelných zdrojů. Tato strategie je přitom v rozporu s dlouhodobými cíli Evropské unie a ohrožuje energetickou bezpečnost České republiky.
Komora OZE dále kritizuje stát za nejasné a často se měnící podmínky pro podporu obnovitelných zdrojů. Tato nestabilita odrazuje investory a brzdí rozvoj OZE projektů. Komora OZE proto volá po vytvoření stabilního a prediktivního prostředí pro investice do obnovitelných zdrojů energie.
Nedostatečná podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie má pro Českou republiku hned několik negativních důsledků. Zaprvé, ohrožuje plnění klimatických cílů, ke kterým se země zavázala v rámci Pařížské dohody a dalších mezinárodních dohod. Zadruhé, prohlubuje závislost České republiky na dovozu fosilních paliv, což zvyšuje její energetickou zranitelnost. A zatřetí, brzdí rozvoj inovativních technologií a vytváření nových pracovních míst v oblasti obnovitelné energie.
Komora OZE proto navrhuje vládě několik konkrétních opatření, která by mohla rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice urychlit. Patří mezi ně například:
Komora OZE je přesvědčena, že pokud vláda přijme tyto návrhy a začne aktivně podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie, může Česká republika dosáhnout svých klimatických cílů, snížit svou energetickou závislost a stát se lídrem v oblasti moderní energetiky.