Revoluční ochrana s Lex OZE III

19.05.2025

Dlouho očekávaná novela energetického zákona, známá pod označením Lex OZE III, přináší zásadní změny ve prospěch odběratelů energií v České republice. Tato průlomová legislativa se zaměřuje na omezení nekalých praktik dodavatelů a zajištění větší transparentnosti a spravedlnosti na energetickém trhu.

Ačkoliv původní diskuze se často soustředily na obnovitelné zdroje, Lex OZE III přináší klíčové změny i pro běžné domácnosti odebírající elektřinu a plyn. Jednou z nejdůležitějších novinek je omezení pokut za předčasné ukončení smluv s fixní cenou. Nově je stanovena maximální výše pokuty na 40 % zbývající hodnoty smlouvy, což spotřebitele chrání před drakonickými sankcemi, které v minulosti dosahovaly i desítek tisíc korun. Zároveň dodavatelé již nemohou požadovat náhradu škody za předčasné ukončení smlouvy.

Další významnou změnou je zrychlení a zkvalitnění řešení reklamací vyúčtování. Dodavatelé budou muset reklamace vyřídit do 15 dnů od doručení, jinak jim hrozí penále 50 Kč za každý den prodlení (maximálně 5 000 Kč). Toto opatření motivuje dodavatele k rychlému a spravedlivému řešení problémů spotřebitelů.

Lex OZE III také zavádí právo každého zákazníka na uzavření smlouvy alespoň s roční fixací. Dodavatelé s více než 200 000 odběrnými místy mají povinnost takové smlouvy nabízet. Toto opatření chrání spotřebitele před náhlými cenovými výkyvy na trhu. Zároveň zákazníci s průběhovým měřením mohou požadovat smlouvu se spotovým tarifem.

Novela pamatuje i na moderní trendy v energetice. Dodavatelé nesmějí omezovat zákazníky v právu sdílet elektřinu ani jim za to stanovovat nevýhodné podmínky. Stejně tak nemohou bránit zákazníkům ve využívání flexibility prostřednictvím agregátorů.

Klíčovým prvkem Lex OZE III je zvýšení transparentnosti. Dodavatelé musí zveřejňovat veškerou smluvní dokumentaci online a nesmí podmiňovat přístup k ceníkům poskytnutím osobních údajů. To usnadní spotřebitelům porovnání nabídek a informované rozhodování.

Zákon také posiluje informační povinnost dodavatelů vůči Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ). Dodavatelé budou muset poskytovat aktuální informace o svých nabídkách pro srovnávač cen ERÚ a detailní údaje pro monitoring trhu. To umožní ERÚ efektivnější dohled a ochranu spotřebitelů. Novela také umožňuje třetím stranám volně využívat zveřejněné informace pro vytváření nezávislých srovnání.

Lex OZE III přináší významné posílení práv odběratelů energií v České republice. Omezení nekalých praktik, zvýšení transparentnosti a posílení dohledu ERÚ povedou k férovějšímu a spravedlivějšímu energetickému trhu pro všechny spotřebitele.