Energetici v Mělníku se chystají na významný krok v oblasti energetiky. Do tří let plánují v tamní elektrárně spustit unikátní technologii, která bude využívat oxid uhličitý (CO₂) k výrobě elektřiny. Tento projekt představuje průlomové řešení, které by mohlo znamenat revoluci v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
Srdcem tohoto projektu je zařízení, které bude CO₂ zahřívat a následně využívat k roztáčení turbíny vyrábějící elektřinu. Technický ředitel elektrárny Mělník Martin Hora vysvětluje, že se jedná o zařízení podobné parním turbínám, avšak s využitím superkritického CO₂. Tento stav oxidu uhličitého umožňuje dosáhnout vysoké účinnosti celého procesu.
„Laicky se dá říct, že je to zařízení velmi podobné parním turbínám, pracující na velmi podobném principu. Nicméně pracuje s médiem, které je velmi efektivní a zařízení dosahuje dost vysoké účinnosti. Například toto zařízení v kombinaci s vysokokapacitní akumulací do roztavených solí si myslíme, že může být budoucí směr vývoje v obnovitelných a bezemisních zdrojích,“ dodává Martin Hora.
Podle energetiků se jedná o technologii, která v Evropě nemá obdoby. Ačkoli se ve světě vyskytuje několik podobných aplikací, mělnický projekt je v evropském kontextu jedinečný.
„Je to technologie v plenkách. Několik málo aplikací po světě najdete, nicméně v rámci Evropy je to jedinečná záležitost,“ říká Hora.
Před spuštěním ostrého provozu čeká energetiky a vědce řada výzev. Jednou z nich je testování vhodných materiálů, které odolají vysokým teplotám a tlaku. CO₂ bude totiž nutné zahřívat na více než 580 stupňů Celsia, což zajistí například energie ze solárních panelů.
Podle plánů by nové zařízení mělo začít vyrábět elektřinu v letech 2027 až 2028, tedy ještě před úplným přechodem z uhlí na plyn.
Ředitel elektrárny Mělník Miroslav Krpec dodává, že v areálu se budují i paroplynové zdroje a využívá se odpad pro výrobu tepla. V současnosti je již v provozu fotovoltaická elektrárna o výkonu 7,2 megawatt-peak a připravuje se využití solární energie pro ohřev teplé vody pro obyvatele Prahy a Mělníka.
„V současné době už máme postavenou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 7,2 MegaWatt-peak, která je v provozu. Teď k ní dostavujeme elektrické kotle. Předpokládám, že už příští rok dokážeme přeměnit a využít energii ze sluníčka i pro ohřev teplé vody pro Pražany a pro Mělničáky,“ říká ředitel Krpec.