Vyplatí se fotovoltaika? Rozhodují štědré dotace a možnost sdílet elektřinu

This is a block of text. Double-click this text to edit it.

Luděk Niedermayer: V Evropském parlamentu mám dva kolegy, kteří řešili otázku zda "mít či nemít". Šlo o fotovoltaickou elektrárnu. Ani jeden nehodlal využít dotaci a nakonec jen jeden si elektrárnu pořídil. I proto jsem se rozhodl propočítat, jak je to s návratností takové investice. Možná překvapí, že návratnost samotné fotovoltaiky bez dotace a baterie se za jistých předpokladů příliš neliší od pořízení elektrárny i baterie s dotací, pro stát dost nákladnou.

Můj slovenský kolega, před svou politickou kariérou léta úspěšně činný v byznysu, právě dokončil poměrně velkou domovní instalaci (v ceně nad 500 tisíc korun). Státní podpora u našich sousedů je nízká a snad dokonce v částech Slovenska nedostupná, a proto s ní kolega vůbec nepočítal. Jeho motivace byla jak společenská (pomoci ochraně planety), tak "technická" (na vlastní kůži ověřit, jak to funguje).

Druhý z kolegů se rozhodl o (u nás dostupnou) dotaci neusilovat. Bez ní mu vyšla návratnost na 18 let, takže se do investice nepustil. Protože jeho argumenty nedávno zazněly v rozhovoru o fotovoltaice, nedalo mi to, než se nad otázkou návratnosti zamyslet.

Ponechám stranou otázku, zda by lidé, kterým se (i) vlastní pílí podařilo dobrat k většímu majetku, nemohli investovat aspoň část z něj do (z jejich pohledu) možná ne úplně efektivních investic, které však mají příznivý společenský dopad. Spoléhat se totiž při plnění určeného cíle (v tomto případě poměrně rychlého ukončení využívání aspoň části neobnovitelných zdrojů a tím pomoci ochraně planety pro naše děti) jen na "nadšení a odpovědnost", je cesta, která takřka jistě nepovede k úspěchu. ...

Zdroj: